Multimedia Drukuj Poleć znajomemu
Biblioteka posiada 98 kaset VHS, które stanowią cenną pomoc dla nauczycieli języka polskiego, historii, przyrody, muzyki, plastyki, nauczania zintegrowanego, 7 programów multimedialnych, 17 płyt CD

KASETY VIDEO

HISTORIA CZ.1
(Grody i osady piastowskie; Rycerska kultura średniowieczna; Średniowieczny Kraków; Zamek Królewski w Wwie; Zamek wawelski)

HISTORIA CZ.2
(Sztuka Starożytnego Egiptu; Mezopotamii; Grecji; Rzymu)

HISTORIA CZ.3
(Gotyk; Skarby Katedry Gnieźnieńskiej, drukarstwo w Polsce, Jak dawniej książki oprawiano, Szkoła Rycerska, Tadeusz Kościuszko, Hymn Polski)
HISTORIA CZ.4
(Nauka polska, M.Skłodowska - Curie, Powstanie Styczniowe, Powstanie Listopadowe)

TAŃCE POLSKIE. KUJAWY - film składa się z dwóch części:
  1. Prezentuje krajobraz, historię, sztukę ludową i folklor Kujaw
  2. Szczegółowy instruktaż metodyczny pokazujący podstawowe kroki i figury w wykonaniu par tanecznych.

PLASTYKA

CZ.1 (architektura, grafika, rzeźba, Stanisław Wyspiański, barwy w malarstwie)
CZ.2 (sztuka starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu, polskie malarstwo historyczne, M.Baciarelli)
CZ.3 (plakaty, sztuka Afryki)

BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO

(ruch drogowy, pieszo do szkoły w mieście, dojazd do szkoły w mieście, rowerem do szkoły)

BIOLOGIA KL.VI

(Pieniński Park Narodowy, Tatrzański, Świętokrzyski, Wielkopolski, nasze gady i płazy, ryby naszych wód, przystosowanie ptaków do środowiska, rozwój mchu, kwiaty - rozwój, transport wody, ochrona gleby)

BIOLOGIA KL. VII-VIII

(goryle, organizm człowieka w walce z bakteriami, praca zastawek serca, dlaczego krew nie krzepnie)

DZIECI POZNAJĄ ŚWIAT - zestaw 6 kaset video

Nr 1 "Świat wokół nas" dla kl. I-III np.
a) która gwiazda świeci najjaśniej?
b) dlaczego trawa nie rośnie na księżycu?
c) co jest w środku nasienia?
d) czy można usiąść na chmurze?

Nr 2 "Dociekliwy aligator"
Zagadnienia z przyrody IV - VI (magnesy, światło, dźwięk, elektryczność, ciała stałe, ciecze i gazy)

Nr 3 "Ekologia dla najmłodszych" - dla kl. I - IV (zwierzęta w zimie, przygotowania zwierząt do zimy, zwierzęta i ich mieszkania) "Lasy i zwierzęta" - (aligator, mieszkańcy lasu tropikalnego, życie w stawie, kaktusowa pustynia) "Geografia dla najmłodszych" - kl. IV i V (plan miasta i okolicy, globus, kierunki w terenie i na mapie)

Nr 4 Baśnie

Nr 5 "Jak działa nasz organizm" - kl. 0-III ( jak rośniemy, jak się poruszamy, jak oddychamy, jak pracuje serce) Jak się zachować? ( o uprzejmości, uczenie się wykonywania poleceń, obrona swoich praw, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach)

Nr 6  Filmy podejmujące problemy wychowawcze na etapie nauczania początkowego ( tolerancja, uczciwość, przyjaźń, agresja)

MUZYKA

(rytm, melodia, barwa, instrumenty perkusyjne, smyczkowe, dęte, Polonez, Mazur, Krakowiak)

FIZYKA

(zmiany stanu skupienia materii, gaz i ciśnienie gazu, ruch jednostajnie przyśpieszony, tarcie, opór)

JĘZYK POLSKI (zestaw 5 kaset)

1. Poznajemy teatr, krakowskie, poznańskie, gdańskie legendy, Maria Kownacka, Joanna Porazińska, "Przez różową szybkę" E.Szelburg-Zarembina
  2. K. Makuszyński, J. Jurgielewiczowa, dzieje książki, elementy filmu - rodzaje i gatunki, Oblęgorek H. Sienkiewicza
  3. Drzwi gnieźnieńskie, jak dawniej książki oprawiano, J. Kochanowski, dzieje bibliotek
  4. IA. Mickiewicz "Dziady", J. Słowacki, B. Prus
  5. S. Żeromski, B .Leśmian, T. Borowski, St. Grochowiak, S. Mrożek, teatr - reżyser i aktor

PRZYRODA / NAUCZANIE POCZĄTKOWE

(KTO KOGO ZJADA - dla kl. I - III)
Filmy pokazują zwierzęta w ich naturalnym środowisku społeczno-przyrodniczym, kładąc szczególny nacisk na sposoby odżywiania się.

ŚRODOWISKO SPOŁ-PRZYRODNICZE 2

(pory roku, pomniki przyrody, pogoda)

ŚRODOWISKO SPOŁ-PRZYRODNICZE  KL.1-3 CZ.1

(wiosna i lato w sadzie, łąka, woda, krążenie wody w przyrodzie)