Aktualności arrow Odkrywamy talenty arrow KOŁO MŁODEGO EKOLOGA

Autor / autorzy działania: Janina Marciniak

Forma zajęć: zajęcia pozalekcyjne

Adresat zajęć: uczniowie klas I-III

Celem działania Koła Młodego Ekologa (KME) jest propagowanie wartości i utrwalanie postaw proekologicznych wśród uczniów kl. I-III. Uczniowie działający w KME:

• pogłębiają swoje zainteresowania i wiedzę nt. środowiska przyrodniczego,
  • poznają problemy ochrony i kształtowania środowiska,
  • uczą się o wzajemnych zależnościach i relacjach między organizmami w poszczególnych ekosystemach i o roli jaką odgrywa w nich człowiek,
  • dowiadują się o sposobach racjonalnego korzystania z zasobów przyrody, aby nie pogłębiać jej degradacji,
  • zyskują wiedzę o metodach przeciwdziałania negatywnym skutkom postępu cywilizacyjnego.

Formy działania:

• prowadzenie obserwacji i doświadczeń,
  • gromadzenie informacji z różnorodnych źródeł i ich prezentacja,
  • wycieczki (do lasu, na łąkę, do ogrodów, do Galerii Myśliwskiej, do nadleśnictwa, stadniny koni, zakładów przemysł., WCEE, i in.),
  • spotkania (Wojewódzki Konserwator Przyrody, członkowie PZŁ, ornitolog, poetka, ogrodnik, specjaliści. Ochrony środowiska, energetyk, żeglarz i in.),
  • wydawanie pisemka ekologicznego Nasza przyroda,
  • wykonywanie komiksów, plakatów, albumów,
  • uczestnictwo lub organizacja akcji, imprez, inscenizacji, zbiórek,
  • organizacja/udział w konkursach: Nie puść zdrowia z dymem, Na tropie przyjaznej energii elektrycznej, Włocławek moje miasto Dookoła Świata, Drzewo Roku 2012, Mój las, Jak dbamy o nasze zdrowie, Wszystko o prądzie, Planeta Energii, Taki właśnie jest nasz zając, Moje wakacyjne spotkania z przyrodą, Pan Karp, Zdrowe zęby – zdrowy uśmiech, Usuwamy azbest,
  • działania edukacyjne, proekologiczne na terenie szkoły, rodziny, osiedla, miasta.

Udział w wybranych programach, akcjach i imprezach:

• ogólnopolski program Myśliwi dzieciom, dzieci zwierzętom,
  • zbiórki surowców wtórnych,
  • ogólnopolska akcja Sprzątanie Świata,
  • ogólnopolska akcja Zbiórka elektrośmieci,
  • akcja Pomagamy ptakom,
  • zbiórki karmy dla zwierząt.

Głównym efektem działania jest wzrost świadomości proekologicznej wśród uczestników koła, a poprzez organizowanie prezentacji, konkursów, wystąpień, wydawanie gazetki, przygotowywanie inscenizacji wśród młodzieży spoza koła.

Osiągnięcia w konkursach:

• Mój las (wielokrotnie I, II, III miejsce na szczeblu okręgowym i wyróżnienia na szczeblu centralnym)
  • Planeta Energii (wyróżnienie na szczeblu centralnym)
  • Usuwamy azbest (II miejsce na szczeblu wojewódzkim),
  • Włocławek moje miasto (I miejsce),
  • Pan Karp (dwukrotnie wyróżnienia na szczeblu centralnym),
  • Moje wakacyjne spotkania z przyrodą (wyróżnienie na szczeblu miejskim).

Osoby / instytucje współpracujące i zakres współpracy:

• Towarzystwo Promocji Ryb –konkursy,
  • Włocławski Ruch Ekologiczny – szkolenia i konkursy,
  • Nadleśnictwo Włocławek –spotkania. z leśnikami,
  • Ewelina Bawej- Dzierżanowska – spotkania autorskie,
  • ENERGA SA –zajęcia edukacyjne i konkursy,
  • lokalne telewizje – promowanie działalności KME,
  • lokalne radio – reportaż z zajęć KME,
  • Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej – lekcje ekologiczne, konkursy,
  • Biblioteka Dziecięca – korzystanie z zasobów,
  • Polski Związek Łowiecki – zbiórki karmy dla zwierząt, zajęcia edukacyjne, spotkania z myśliwymi,
  • Ośrodek Hodowli i Rehabilitacji Ptaków Chronionych – zajęcia edukacyjne,
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – zwiedzanie oczyszczalni ścieków,
  • Procter & Gamble – akcja prozdrowotna i konkurs,
  • Galeria Myśliwska – zajęcia edukacyjne.

Informacje dodatkowe:

Opinie:

• Wojewódzki Konserwator Przyrody: Bardzo wysoko oceniam działalność edukacyjną opiekuna KME. Zajęcia Koła dają uczniom możliwość rozwijania swoich zainteresowań i w znaczący sposób przyczyniają się do kształtowania postaw proekologicznych.
  • Dyrektor Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej: Prowadzenie zajęć proekologicznych z małymi dziećmi, to ciężka, ale bardzo wartościowa praca, dzięki której kolejne pokolenia dorosłych będą szanowały przyrodę i mądrze gospodarowały jej zasobami.
  • Była członkini KME: Zajęcia były zawsze bardzo ciekawe, pogłębiły moją wiedzę ochronie przyrody, a niektórzy z moich kolegów z koła postanowili zawodowo zająć się w przyszłości ochroną przyrody.
  • Wypowiedzi członków KME:

- Lubię zajęcia Koła, zajęcia są najlepsze na świecie.
- Bardzo chętnie chodzę na zajęcia, bo kocham przyrodę, a Pani opowiada nam dużo
   ciekawych rzeczy nt. przyrody.
- Jest bardzo ciekawie, wesoło. Bardzo mi smutno, gdy zajęcia czasem przepadają.

Prezentacja z okazji 15 lat działalności Koła Młodego Ekologa.