Aktualności arrow Odkrywamy talenty arrow KOŁO MŁODEGO ARTYSTY

Autor / autorzy działania: Lilianna Malendowicz

Forma zajęć: zajęcia pozalekcyjne

Adresat zajęć: uczniowie klas I-III

• wzbogacenie wszechstronnego rozwoju osobowości dzieci poprzez kształcące i wychowawcze wartości działań plastycznych;
  • organizowanie sytuacji dydaktycznych umożliwiających dostrzeganie, odbieranie i przeżywanie wartości wizualnych środowiska przyrodniczego i społecznego oraz systematyczny kontakt z twórczością wielkich malarzy;
  • projektowanie własnych kompozycji plastycznych, wyrażanie doznań, przeżyć i zainteresowań różnymi technikami plastycznymi;
  • zachęcanie uczniów do podejmowania twórczych prób w toku poznawania różnorodnych i ciekawych technik plastycznych oraz swobodnego eksperymentowania;
  • rozbudzanie motywacji do zajmowania się działalnością artystyczną;
  • rozwijanie zmysłu artystycznego dzieci oraz możliwości zaprezentowania efektu swojej pracy przed innymi.

Odpowiadając na potrzeby dzieci, podjęte zostały działania mające na celu umożliwienie im rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Utworzone zostało Koło Młodego Artysty – zajęcia pozalekcyjne dla uzdolnionych plastycznie uczniów klas I – III.
Początkowo zajęcia KMA odbywały się w oparciu o Autorski Plan Pracy. W roku szkolnym 2004/2005 na podstawie planu opracowany został Autorski Program KMA.
W twórczych spotkaniach bierze udział grupa licząca 15 uczniów. Na zajęciach, które odbywają się w pracowni i w plenerze, dzieci poznają ciekawe techniki plastyczne, spotykają się z artystami i tworzą własne prace z wykorzystaniem nietypowych materiałów i narzędzi.
W czasie zajęć dzieci malują farbami, tworzą wydzieranki i wyklejanki, odbitki z korka, gąbki, liści i warzyw, tworzą składanki origami, rzeźby, elementy dekoracji teatralnych. Dominują indywidualne formy pracy wspierane zabawami plastycznymi.
Uczniowie często biorą udział w konkursach szkolnych i międzyszkolnych na szczeblu miejskim, regionalnym i wojewódzkim. Zdobywają nagrody. Prace młodych artystów eksponowane są w Galerii KMA.
Zajęcia KMA cieszą się dużym powodzeniem u uczniów. Widać ich zaangażowanie, aktywność, systematyczność. Rodzice także są zadowoleni z uczestnictwa dzieci w zajęciach pozalekcyjnych.

Najważniejsze osiągnięcia to:

• II miejsce w etapie powiatowym oraz I miejsce w województwie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Zęby myj, radośnie żyj (2006/2007),
  • I miejsce i II miejsce oraz wyróżnienie w Rejonowym Konkursie Moje największe marzenie (2006/2007 i 2008/2009),
  • dwa wyróżnienia we Włocławku w konkursie Fizia Pończoszanka – nasza szwedzka koleżanka (2007/2008),
  • wyróżnienie w Rejonowym Konkursie Moja miejscowość za 20 lat (2007/2008),
  • I miejsce w Rejonowym Konkursie Wolni od przemocy (2008/2009),
  • I miejsce w Rejonowym Konkursie Ja i mój przyjaciel (2009/2010),
  • II miejsce w międzyszkolnym konkursie Dziecięce marzenia (2009/2010),
  • I miejsce w międzyszkolnym konkursie Zagrożenia Internetu (2010/2011),
  • wyróżnienie w Rejonowym Konkursie Moja ulubiona bajka (2010/2011),
  • wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie Czyste wody – zdrowe ryby (2011/2012).

Osoby / instytucje współpracujące i zakres współpracy:

• miejskie biblioteki dziecięce,
  • organizatorzy konkursów plastycznych (galerie, muzea, domy kultury, placówki oświatowe, organizacje społeczne),
  • inne szkoły, rodzice, nauczyciele.

Współpraca dotyczy organizacji konkursów, warsztatów i spotkań artystycznych.